Var? Ralingsåsgården, Aneby
När? 14-18 juli 2026
Välkommen till New Thing 2026!
New Thing är en sommarkonferens för alla åldrar. Idén föddes ur en vilja att samlas för att styrka varandra i att vara lärjungar som gör andra människor till lärjungar. Vi tror att varje kristen är kallad till att sprida evangeliet och leda andra till ett liv i Jesu efterföljd.
På förmiddagarna kommer vi ha ett barnspår med vildmarkstema för barn från 6 år och uppåt. Yngre barn får vara med på vissa delar, i vuxens sällskap. Vi vill utrusta barnen för att kunna följa Jesus i vardagen, genom undervisning och spännande utmaningar i skogen.
För ungdomar, från 13 år, kommer det att finnas ett särskilt spår med riktad undervisning och praktik.
Vad är New Thing?
Paulus visar i brevet till Timoteus att vårt lärjungaskap är mitt i en kedja av efterföljelse till Jesus: ”Det du har hört av mig i många vittnens närvaro, det skall du anförtro åt pålitliga människor som kan lära ut det i sin tur.” (2 tim 2:2) Detta är en kedja där människor hjälper mig till ett liv i Kristi efterföljd, men där också jag har en kallelse till andra att hjälpa dem. Detta reproducerande lärjungaliv vill vi utforska och tränas i tillsammans under en sommarvecka och där vårt mål är att det ska ge avtryck och hjälp för resten av året. Vi kallar vår sammankomst för New Thing mot bakgrund av Guds löfte att han ska göra något nytt (Jes 43:19) och vår bön är att detta får bli en vecka där Gud gör något nytt i våra liv.
Program – Kommer snart

